Vytvořeno - Jan Brlica - Grafik Brno
Den diabetů banner

2015

Fotoreportáž ze Světového dne diabetu v Praze

Den diabetů nohy

„Poznejte příznaky cukrovky. Včasná diagnóza zachraňuje životy.“ Tak znělo motto osvětové akce, která se ve středu 11. listopadu 2015 uskutečnila na pražském Karlově náměstí. Stovky zájemců zde využily příležitost nechat si bezplatně změřit hladinu cukru a cholesterolu a krevní tlak, vypočítat BMI a změřené hodnoty konzultovat s odborníky. Návštěvníci navíc dostali jedinečnou možnost podstoupit vyšetření pomocí fluorescenčního biomikroskopu ClearPath, který umí odhalit cukrovku až 7 let před vznikem komplikací. Akci uspořádala společnost Novo Nordisk ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem – Centrem podpory veřejného zdraví a 1. LF UK a VFN. Stan, ve kterém se většina vyšetření a poradenství odehrávala, se pro veřejnost otevřel v půl jedenácté. Desítky zájemců zde ale čekaly již od ranních hodin.

Den diabetů 2015

Návštěvníky, kteří po celý den proudili do stanu, na uvítanou čekalo měření krevního tlaku.

Den diabetů 2015

Poté se mohli nechat vyšetřit unikátním fluorescenčním biomikroskopem ClearPath.

Den diabetů 2015

Nadační fond Dar Zraku prezentoval fototerapii světelnou maskou, která léčí pacienty s diabetickou retinopatií během jejich spánku. Zájemcům nabídl vyšetření zraku a následné poradenství.

Den diabetů 2015
Den diabetů 2015

Konzultanti ze Státního zdravotního ústavu připravili aktivity zaměřené na výživu a zdravý životní styl.

Den diabetů 2015

Nechyběly informace o složení potravin, rizicích nadměrné spotřeby soli a cukru, výživové poradentství a konzultace jídelníčků.

Den diabetiků 2015

Ve spolupráci s VFN proběhl také kurz první pomoci, včetně ukázky, jak pomoci pacientovi s těžkou hypoglykemií.

Den diabetů 2015

Instruktoři z VŠTJ Medicina Praha zajistili aktivity zaměřené na pohyb a prevenci obezity. Zájemcům poradili s nordic walkingem a představili přístroj InBody, na kterém lze měřit parametry tělesné kompozice. Sportovně založení účastníci si pak mohli svoji kondici prověřit na běhátku.

Ve stanu dostaly prostor i výtvarné práce dětí inspirované diabetem.

Velký zájem projevili návštěvníci také o měření hladiny cukru a cholesterolu, která sestry prováděly v přistaveném sanitním voze.

Den diabetů 2015
Den diabetů 2015

Sportovně-společenským vrcholem celého dne se stal 12. ročník Pochodu proti diabetu, který zahájil prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc., MBA, společně s dánským velvyslancem panem Christianem Hoppem.

Pochod proti diabetu prošel centrem Prahy až na Václavské náměstí a poté zamířil zpět na Karlovo náměstí. Jeho cílem bylo upozornit na problematiku nárůstu diabetu 2. typu a ukázat, že i chůzí se dá proti této nemoci bojovat.

Den diabetů 2015

Pohybem rozehřátí a dobře naladění účastníci pochodu na závěr společně vytvořili modrý kruh, který je symbolem Světového dne diabetu.

Den diabetů 2015
Den diabetů 2015
Den diabetiků spodní sponzoři

2018 - Jan Brlica - www.brlica.cz